Oplocením pozemku vymezíme své území. Chráníme si tak své soukromí před okolním světem. Proto je dobré pouvažovat, jaký plot si postavit - jestli dřevěný, který podpoří přírodní ráz vaší zahrady nebo betonový či kamenný, o který se nebudete muset pár desítek let vůbec starat.
Pokud jste se rozhodli pro dřevěný plot, je dobré vědět, že zhruba jednou za tři až pět let, je potřeba udělat generální renovaci. Dřevo, jakožto přírodní materiál, má svou omezenou životnost.
Je potřeba projít lať po lati a zkontrolovat, zda některá část z nich neuhnívá. Pokud ano, je dobré je ihned vyměnit. Jako další odstraňte starý nátěr ze všech plotovek a latí. Dnes už seženete přípravky, které po nanesení na plot nátěr rozleptají a je mnohem snazší je následně oškrábat špachtlí dolů. Můžete použit i horkovzdušnou pistoli, která původní nátěr rozpustí. Odstranění původního nátěru je velmi důležité - na starý nátěr nová barva nechytí a pokud ano, rychle se oprýská. Jakmile jsou latě a plotovky očištěné, je potřeba je naimpregnovat nebo natřít fungicidním nátěrem. Tento krok zabrání napadení plotu houbami a plísní. Nakonec plot natřete klasickou lazurou, která zvýrazní přirozený vzhled dřeva, bezbarvým lakem nebo barvou, která bude ladit s fasádou domu.
Pokud chcete prodloužit přirozenou životnost plotu, určitě kupujte či proveďte sami seříznuté latě na vrchní straně. Nebudou na nich ulpívá nečistoty, sníh a déšť bude stékat dolů. Životnost dřevěného plotu prodlouží i podezdívka pod plotem. Latě nebudou tolik trpět jako při kontaktu s vlhkou půdou.