Než začneme bezhlavě nakupovat dřevomateriál, je potřeba znát pár vlastností, které nám pomohou při správném výběru.
Nad umístěním (jestli chci dřevo venku či vevnitř), nad pohledovou či nepohledovou kvalitou, nad cenou se zamyslete stejně dobře, jako nad těmito pěti vlastnostmi, které jsme vám níže sepsali níže.
Hustota
Každé dřevo má odlišnou vnitřní buněčnou strukturu - každá dřevina má odlišnou hustotu. Tudíž i hmotnost dřeviny se liší od každého jednoho druhu. Dřevo má i při nižší hustotě vysokou pevnost. To znamená, že i lehká dřevina jako je například smrk, má skvělé využití při stavbě statických prvků, kupříkladu jako nosný trám při stavbě střechy.
Pevnost
Se strukturou dřevitých vláken souvisí také jeho pevnost. Při zatížení dřeva je třeba předem počítat, jakým směrem bude zatížení působit. Jestli bude působit po směru vláken či proti nim. Pokud dřevo zatížíte v podélném směru, bude tahová i tlaková pevnost mnohonásobně vyšší než v příčném směru.
Vlhkost
Hydroskopie - česky vlhkost, je vlastnost dřeva. Znamená to, že aktivně přijímá a odevzdává vlhkost z a do svého okolí. Ruku v ruce s vlhkostí dřeva jdou samozřejmě i jeho vlastnosti, například pevnost. Největším strašákem ale je, že mokré dřevo je přímo ohroženo dřevokaznými škůdci a plísněmi. Vlhkost dřeva pro použití v exteriéru se bude lišit od vlhkosti dřeva pro použití v interiéru. Měla by vždy odpovídat vlhkosti okolí. Více se dozvíte v tomto článku.
Trvanlivost
Nejčastěji používané dřeviny, a to smrk či jedle, mají co do trvanlivosti nejnižší hodnoty, naopak borovice, modřín či douglaska jsou dřeviny trvanlivější. Netrvanlivějším listnatým dřevem je dub, přičemž i buk jako tvrdé a otěru odolné dřevo se využívá na vysoce namáhaná místa, jako jsou například schody.
Vzhled
Většina laiků vnímá tuto vlastnost za nejdůležitější. Ovšem i zkušený znalec chce pěkný kus dřeva. Okem viditelné rozdíly jádrového dřeva jednotlivých dřevin vznikají v důsledku odlišné buněčné struktury a dalších biologických a fyzikálních procesů, které ve dřevě během jeho růstu probíhají. Různé dřeviny mají různě výrazné rozdíly mezi letokruhy, které oddělují jarní a letní dřevo. Dále se na struktuře dřeva podepisují také různé suky, zárosty či smolíky. Podle těchto "vad" na dřevomateriálu rozlišujeme i skupiny kvality.