Dřevěná fasáda může jako obklad sloužit nejen dřevostavbám. Díky tomu, že se fasádní palubky připevňují na nosný rošt umístěný na dům, vzniká mezi domem a fasádou odvětrávací mezera. Proto se nemusíte bát vlhkosti, která by z domu neodcházela. Naopak vlhkost odchází vytvořenou mezerou.
Pokud chcete, aby si vaše zbrusu nová fasáda zachovala stejnou podobu i v následujících letech, je potřeba se o ni starat. K tomu vám poslouží ochranné nátěry, které chrání fasádu proti povětrnostním vlivům a slunečnímu záření. Zároveň vám vyřeší estetickou stránku dřevěné fasády.
Hledáte vysoce kvalitní a dlouho trvající (bez časté potřeby údržby) řešení? Ideální volba padne na smrkové fasádní palubky. Smrk má sám o sobě schopnost odolávat vnějším nepříznivým vlivům počasí. Pokud smrkové palubky natřete ještě kvalitním nátěrem, vytvoříte si tímto velmi odolné kombo. Tento typ fasády vyžaduje pravidelnou údržbu, což znamená obnovení nátěru, co 3-5 let. Záleží však, jak vysoce kvalitní ochranný nátěr použijete. Tuto dřevěnou fasádu si pořídíte za celkem nízkou pořizovací cenu. Ovšem tuto počáteční výhodu pak v následujících letech doženete její údržbou za pomoci zmiňovaných nátěrů. Pokud vás barva fasády omrzí, není problém ji kdykoliv vyměnit za jinou. Degradace vzhledu dřevěné fasády se bere jako nežádoucí. Nejen že uškodí do krásy vaší fasádě, ale také citelně zkrátí její životnost.
Pokud nechcete svůj čas věnovat pravidelné údržbě vaší dřevěné fasády, je lepší zainvestovat do trvanlivější dřeviny. Nejčastěji se používá sibiřský modřín. Trvanlivosti dosáhl díky hustějším letokruhům - díky tomu se tolik nekroutí. Pokud rozmýšlíte nad jinou dřevinou, je fajn přistoupit na variantu tepelně modifikovaných dřevin, jako je například smrk nebo borovice. Jejich trvanlivost je díky tepelné modifikaci vyšší.
Pokud se nebudete chtít o svou dřevěnou fasádu pravidelně starat, je potřeba počítat s tím, že vám bude dřevo působením slunečního záření šednout. Dřevo tímto získáním patiny nijak nedegraduje, jen mění svou barvu.