Údržba dřevěné podlahy

Údržba dřevěné podlahy není žádná věda. Už kdysi naše babičky vzaly do jedné ruky hadr, do druhé rejžák a pustily se do práce. Nemusíte se však bát, že byste museli v dnešní době absolvovat takovou dřinu. Naštěstí doba pokročila a dnes už vám stačí pár olejů či laků a máte vystaráno na pár let.

FE07B126-9BC5-4526-81CE-B6995AB522A9

Na začátek je potřeba si říct, že dřevo je přírodní materiál a to sebou nese pár vlastností, o kterých je potřeba vědět. Během chladných zimních měsíců, kdy je potřeba uvnitř topit, dřevěná podlaha udělá spáry v důsledku suchého vzduchu. Naopak při zvýšené vlhkosti, se prkna roztahují. Proto je pro správnou údržbu dřevěné podlahy nutno řídit se relativně vhodnou vlhkostí mezi 50% - 60% s teplotou ideálně 20 - 21 °C. 

Prevence je základ a proto je lepší hned od začátku, co si dřevěnou podlahu pořídíte, připevnit podložky (gumové nebo filcové) na nožičky nábytku. 

Lakování dřevěné podlahy vytvoří odolnou ochrannou vrstvu, dodá jí lesk a bude se snadněji udržovat. Můžete si vybrat mezi laky ředitelné vodou, akryluretanové laky nebo UV tvrditelné laky. Některé dřeviny se nedoporučuje lakovat - jde o měkké dřevo typu borovice nebo smrk. 

Druhou volbou je olejování dřevěné podlahy. Podlaha se takzvaně napouští olejem a ten je možné kombinovat ještě s voskem. Tento způsob ošetření lépe uzavírá póry dřeva a tím se stává odolnější vůči nečistotám. Naolejováním dřevěné podlahy zvyšujete její odolnost a do budoucna ji snadněji zrenovujete. Olejování se doporučuje ve vlhčích interiérech. 

Úklid dřevěné podlahy se odvíjí od jejího ošetření:

  • přírodní dřevo - tak jako všechny ostatní druhy podlah je potřeba občas vysát (prach) a vytřít podlahu přípravkem určeným na vytírání dřevěných podlah 
  • dřevěná podlaha ošetřená lakem - dřevěnou podlahu ošetřenou lakem můžete vyluxovat a následně setřít mopem s příslušným přípravkem
  • dřevěná podlaha ošetřená olejem - také v tomto případě vám pomůže od prvotních nečistot vysavač. Při úklidu použijte také prostředek na bázi mýdla rozpuštěný ve vodě – přípravkem následně podlahu setřete. 

Jak naložit s již poškozenou podlahou? Tady máte pár tipů:

  • drobnější poškození na naolejované podlaze jednoduše rozleštíte pomocí vosku na podlahy
  • lokální významnější poškození dřevěné podlahy je možné snadno zbrousit a ošetřit podobně jako zbytek podlahy (tj. například natřít olejem)
  • škvíru po rozštípnutém dřevu lze snadno vyspravit tmelem na dřevo, který seženete v různých odstínech